Když vám tepe v zubu
Zubní kaz je zákeřný tím, že poměrně dlouho nebolí. Postupuje nenápadně od povrchu do prostoru pod sklovinou, ale ve chvíli, kdy doputuje do středu zubu a bakterie napadnou nervy a cévy, vzplane akutní pulpitida.
Zánět, který postupuje přes ozubici do kosti pod okostici, vás ohromí ostrou bolestí. Ta neustupuje a nejsilnější je v noci. Rozhodně si nepřikládejte teplý obklad, tím situaci jedině zhoršíte, zkuste postižené místo naopak zmrazit ledem, alespoň na chvíli zánět znecitlivíte. Postupně se objevuje zduření a tvoří se dutina plná hnisu. Sliznice nad ní je lesklá, napnutá, prosáklá, zarudlá. Otok se projeví i ve tváři.
Následek neléčeného kazu, ale i jiné příčiny
Postižený zub je potřeba okamžitě léčit, protože jinak pulpitida (zánět okostice) nevymizí, o tom ví své i zubaři z Českých Budějovic, kteří se se zanedbaným kazem setkávají poměrně často. Pacienti přicházejí ve chvíli, kdy jim nezabírají volně dostupné léky na tlumení bolesti. Jak potvrzují, neléčený zubní kaz je hlavní příčinou vzniku bolestivé pulpitidy, ale může se rozvinout se i jako následek přetížení zubu kvůli vyčnívající zubní plombě, která „nesedí“ či nevhodné protéze. Vycházet může i z infekcí zasaženého chobotu u pokročilé parodontitidy, jako následek poranění a traumat zubu.
Když problém necháte zajít příliš daleko
Vysoká bolestivost je daná tím, že zubní tkáň, která vyplňuje prostor uvnitř zubů a zubních kanálků, je bohatě zásobená krví a nervy. Když pacient nevyhledá lékaře ani ve fázi, kdy prožívá bolest, mění se zubní dřeň v bakteriemi promořenou zapáchající hmotu, která šíří infekci a nazývá se gangréna. Pulpitida může být reverzibilní a nevratná. V prvním případě zánět nedospěl do nejvážnějšího stadia, dřeň zůstává natolik zdravá, že se může zachránit. Bolestivost je mírnější, obvykle pouze při kousání, kontaktu s příliš teplým nebo studeným a dá se zvládnout léky na bolest zubů. V této fázi by měl člověk co nejrychleji navštívit zubaře. Pokud své obtíže podceňuje a snaží se bolest zvládnout pouze léky, zubní dřeň ubývá, hnis vytvoří kapsu a postihne kořeny zubu, může se dokonce šířit do dutin a čelisti. Přidávají se příznaky typické pro zánět: horečka, zduřelé lymfatické uzliny, zápach z úst a nepříjemná chuť v ústech.
Co se děje v ordinaci
Zubaři nejen v Českých Budějovicích musí zjistit nejprve rozsah škod v zubní dřeni. Využívají k tomu klinické testy i rentgen. Při akutní pulpitidě je třeba zubní dřeňovou dutinu otevřít, odstranit zubní kaz, případně část infikované dřeně a zub vyčistit včetně kořenových kanálků. Prostor pak zaplní hmotou, která dokonale dutinu utěsní, aby se situace neopakovala. Pokud máte pokročilý nález, tedy nevratnou pulpitidu, bude léčba vyžadovat delší čas. Zub může zachránit pulpektomie – odstranění celé zubní dřeně, kdy je dutina po dřeni vydezinfikována a vyplněná. Někdy se zub již nepodaří zachránit a musí být extrahován. Pak je třeba vytvořit zubní náhradu.
Lepší prevence než hašení následků
Pravidelná a důsledná ústní hygiena a preventivní návštěvy zubního lékaře předejdou akutním zánětům a bolesti. Pokud péči o zuby doplníte návštěvami dentální hygieny, kde zkontrolují vaši techniku čištění, odstraní zubní kámen a plak, který je prvním krokem ke tvorbě zubního kazu, máte vyhráno. Bolestivý pulpitida vám nehrozí.